Řím II – Gladiátoři

Přestože  gladiátoři mohli zvítězit , aniž by musely svého soupeře zabít ,k úmrtím samozřejmě stále docházelo .Těch ,kteří se dožili při svém stylu života vyššího věku , bylo velice málo .Z bojem začínali velice mladí ,proto jich má většina vyhlídky na ukončení života už kolem dvacátého roku .Hlavně tzv. provinční bojovníci ,kteří neměli trénink svých kolegů z gladiátorských škol .Právě výcvik v těchto školách byl důvodem ,proč se životy vycvičených gladiátorů neplýtvalo .Kvalitní výcvik totiž trval měsíce a byl také finančně náročný ,gladiátoři museli dostávat také kvalitní stravu , péči a drahou výzbroj. Gladiátoři byli bráni jako cenná investice , proto jejich smrt v aréně byly pro každého majitele školy citelnou ztrátou. Za smrt každého svého muže dostávali vysokou finanční náhradu. Gladiátoři měli v římské společnosti důležité postavení .I takoví ,kteří se do arény dostali nedobrovolně z rukou otrokářů .Některá jejich jména měla věhlas ve všech koutech říše ,od severu Afriky až do Mezopotámie a Egypta.Gladiátor Carpophorus v prvním století zabil v aréně  postupně 20 nebezpečných zvířat ,jako třeba  leoparda ,lva i medvěda, kopím zabije i nosorožce.Kolegové i diváci jej po boji přirovnali k velkému Herkulovi .Do římského Kolosea se vešlo asi 50 000 diváků ,a takováhle  podpora za bouřlivých ovací už dodává bojovníkům sílu.Skandování svého jména tolik milují ,že ani z arény odejít nechtějí.  Otrok Flamma ( 1.stol.)do svých 30 let ,zvítězil v 21 soubojích ,9 je nerozhodných , ve 4 je poražen . Svobodu ,ač mu byla nabízena čtyřikrát ,vždy odmítl , chtěl   žít a bojovat v aréně.

Výsledek obrázku pro gladiátoři

Futuraprojekt

Nestává se příliš často, že po běžné procházce kolem bežných domů čelíte opravdu zajímavých až futuristickým interiérům

Futura Center – v horní části labyrintu Futura Centre se nachází v právě rekonstruovaném výrobním závodě prezentace lokální a mezinárodního moderního úmění.

Futura Center – Jedná se o bílý prostor, ve kterém sice nenarazíte na soustruh či jiný stroj, ale minulost budovy na Vás dýchne v kdejakém detailu. Vaše kroky povedou do úzkých průchodů rozdělený do buněk, často obsazených modravým světlem video-projektorů, do několika oddělených prostorů, včetně dokonale vyčnívajícího pokoje s nebezpečně pohodlnou sedací soupravou. Zajímavé je jistě i nádvoří, kde budete zcela obklopeni zvuky vnitřních bytových domů.

Co stojí jistě za zmínku je kovové schodiště spojující mezery, které zní při průchodu jako minimalistické nástroje ve chvíli, kdy po nich začnete šlapat. Je to prostě opravdových futurustický dům plný umění a nádechu historie a tajemna.

Výsledek obrázku pro futuraprojekt.cz